Çocuk bakıcısının görevlerini sıraladık.

Çocuk bakıcısının görevlerini sıraladık.

Çocuk bakıcısının görevlerini sıraladık.

Bakıcıların görevlerine dair size sunabileceğimiz bilgiler.

 

  • Yemek yapmak. Bu tüm aileye muazzam bir masa hazırayacağı anlamına gelmez ama eğer bakıcının sorumluluklarına bunu da dahil ederek anlaştıysanız elbette hazırlamalıdır. Bizim kastettiğimiz çocuğun yiyeceği kahvaltı ya da akşam yemeği gibi ana öğünleri hazırlamak. 

 

  • Temizlik yapmak. Temizlik oldukça hassas ve önemli bir konudur. Çocukların ve bebeklerin bünyesi hastalanmaya daha yatkındır ve temiz olmayan ortamlar da her türlü hastalığın sebebi olabilir.

 

  • Çamaşır yıkamak. Çocuk için başka önemli bir konuda çamaşırların temizliğidir. Giydiği kıyafetler tenine temas etmesinin yanı sıra kimi bebekler kıyafetlerini emmek gibi alışkanlıklar edinebilir. Bu süreçte çamaşırlarının temizliği kadar bu alışkanlıktan vazgeçirmek de önemlidir. 

 

  • Bebeğin bezini değiştirmek ve vücut temizliğini sağlamak. Bir bakıcıdan beklenilen en doğal şeydir bez değiştirmesi. Bakıcı bebeğinizin bezini en uygun şekilde değiştirecektir, bunun yanı sıra sizin belirlediğiniz rutine göre çocuğunuza banyo yaptırmalıdır. Bilindiği üzere banyo yapmak çocukların gelişimi için çok önemlidir.

 

  • Çocuklara gidecekleri yerlerde refakat etmek. Bu görev aslında çocuğun yaş grubuna göre değişiklik göstermekte. Örneğin çok küçük yaşta bir çocuk pek fazla kurs türü yere ya da okula gitmeyeceği için çocuğunuzun ilerleyen yaşlarında bakıcınızdan bunu bekleyebilirsiniz. Okula götürüp getirmek, gitar kursuna götürmek gibi çeşitlendirilebilir. Bunların dışında da her çocuğun sosyalleşmeye ihtiyacı olduğu için hava şartlarına göre sık sık çocuğunuzu parka götürmeli.

 

  • Beslenme çantası hazırlamak. Sizin ve okulun belirlediği bir beslenme menüsü varsa buna uygun olarak hazırlamalıdır. Yoksa da çocuğun yaş grubuna ve okul ortamına uygun yiyeceklere yer vermelidir.

 

  • Ev ödevlerine yardım etmek. Dilerseniz çocuğunuzla vakit geçirmek için bunu kendiniz de yapabilirsiniz ama aslında bakıcının görevlerinden biri de budur. Çocuklarınıza derslerinde yardım edecek donanıma sahip olmalı. 

 

  • Atıştırmalıklar hazırlamak. Çocukların beslenme düzeni çok önemlidir. Bu düzeni sağlamalı ve sağlıklı alternatifler sunmalı. 

 

  • Çocuklara sosyal anlamda eşlik etmek. Çocuklarınızın evde geçirdiği vakitlerde yanında olmalı. Örneğin çocuklarınızla oyun oynamalı, boya yapmalı ya da onlara kitap okumalı.

 

  • Çocukları uykuya hazırlamak. Ebeveynlerinin belirlediği rutinlere uygun şekilde çocuğun rutinini sağlayıp uykuya hazır hale getirmeli.

HEMEN BİR DANIŞMANLA İLETİŞİME GEÇİN

Mesai saatleri arasında profesyonel danışmanlarımıza, ihtiyacınıza yönelik sorularınızı sorabilirsiniz. Bir telefon kadar yakınızdayız.