Gündüzlü ya da yatılı yardımcı personellerde aradığımız kriterler

  • Anasayfa
  • Bloglar
  • Gündüzlü ya da yatılı yardımcı personellerde aradığımız kriterler
Gündüzlü ya da yatılı yardımcı personellerde aradığımız kriterler

Gündüzlü ya da yatılı yardımcı personellerde aradığımız kriterler

Personeli hangi amaçla işe alacağınıza göre bu kriterler değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra hepsinin ortak olan bazı sorumlulukları vardır. Örneğin temizliği sağlamak, beslenme ihtiyaçlarını gidermek gibi.

 

Eğer yaşlı ve hastanız için bir personel arıyorsanız personelin bu konuda iş deneyimi olması çok önemli. Genelde insanlar hayatın koşturmacası içinde yaşlı ya da hasta ile ilgilenemediği için bir personel tutmakta ve daha çok gündüzlü tercih etmekte. 

 

Gündüzlü personeller öncelikle kişinin temel ihtiyaçlarından sorumludur. Temizliğini, beslenmesini yerine getirmelidir. Bunun yanı sıra eğer kişi ilaç kullanıyorsa bu ilaçların rutinini takip etmelidir. Ayrıca kişinin ilaç dışındaki gereksinimleri konusunda da yardımcı olmalıdır. Örneğin kişinin fizik tedaviye ihtiyacı vardır. Bunun için profesyonel yardım alıyordur ama ev ortamında kendi kendine ufak alıştırmalar da yapmalıdır. Öyleyse personeliniz bu konuda hastanıza destek olmalı, bunları yaparken hastanıza eşlik etmelidir.

 

Yatılı personeller için de geçerli olan gündüzlü personel özellikleri dışında en önemli şey bu personelin aileye uyumudur. Öncelikle bu kişi artık personel ve aileden biri olmanın tam ortasında olacaktır. Aileyle uyumu bundan dolayı çok önemlidir. Ayrıca yatılı personel tercih eden kişilerin genelde hasta ya da yaşlısının geceleri de bakıma ihtiyacı oluyor. Bunun için kişinin ihtiyaçlarını karşılayacak yeterli kapasitesi olmalıdır. 

 

Yatılı personel tercih eden aileler kimi zaman yaşlısının ya da hastasının yanında olamayabiliyor. Yani personele ihtiyaç duyan kişi ve personel ayrı bir evde yaşayabilir. Bu tür durumlarda personelin güvenilirliği kadar ulaşılabilirliği de önemlidir. Personelin teknolojiden anlıyor olması sizin faydanıza olacaktır. Ayrıca bekar olması da önemlidir. Ailesi ve hasta arasında gidip gelirken sizler personelinizden yeterince verim alamayabilirsiniz. 

 

Son olarak bu personellerin fiziki ve psikolojik olarak bu işe uygun olup olmadığından emin olunmalıdır. Hastanız ya da yaşlınız için her anlamda önemlidir bu iki detay. 

HEMEN BİR DANIŞMANLA İLETİŞİME GEÇİN

Mesai saatleri arasında profesyonel danışmanlarımıza, ihtiyacınıza yönelik sorularınızı sorabilirsiniz. Bir telefon kadar yakınızdayız.