Yaşlı ve hastalarınız için personel ararken neye dikkat etmelisiniz?

  • Anasayfa
  • Bloglar
  • Yaşlı ve hastalarınız için personel ararken neye dikkat etmelisiniz?
Yaşlı ve hastalarınız için personel ararken neye dikkat etmelisiniz?

Yaşlı ve hastalarınız için personel ararken neye dikkat etmelisiniz?

Yaşlı ve hastalarınız için personel aramak, çok detaylı ve titiz yapılması gereken bir konudur.

Personel aramaya başlamadan önce ihtiyaçlarınızı belirleyin. Gerçekten ihtiyaç olan ihtiyaçları. Bu ihtiyaçları belirlerken özenli ve gerçekçi olmakta fayda var. Tabi ki gönül ister ki dört dörtlük mükemmel diyebileceğimiz kişilerle çalışalım fakat herkes gibi bu tür personeller de insan ve hepsinin artıları eksileri var. Aradığınız özelliklerin gerçekçi olmasına özen göstererek karar verdikten sonra araştırmalara başlayabilirsiniz. Size yardımcı olması için biz mutlaka bulunmalı dediğimiz özellikleri şöyle sıraladık.

Temiz olmalı. Yaşlı, hasta ya da çocuk. Fark etmez, aradığınız yardımcının temiz olması yardımcı aradığınız kişi kadar sizi de ilgilendirir. Özellikle hasta bakıcılarda en hassas olduğunuz konulardan biri bu olmalı çünkü temizlik problemi birçok hastalığın temelinde yatar. Hastanızı temiz olmayan birine emanet etme durumunuzda memnun kalmama olasılığınız çok yüksek. Yeterince temiz olmalı ama temizlik hastası da olmamalı. Eğer temizlik işi hastalık boyutuna gelmişse zaten yardımcı olmak için psikolojik olarak uygun değildir. 

Düzenli ve işinden zevk alan biri olmalı. Düzen ne alaka denemeyin. Burada hasta ya da yaşlı ile sizin aranızdaki en önemli köprüdür bu personel. Üstelik yatılı bir personel değilse düzensizlik daha büyük bir sıkıntı. Ortak bir düzeniniz olmalı, hastanız ya da yaşlınız için herhangi bir acil durumda neyin nerede olduğunu hem yardımcınız hem siz bilmelisiniz. 

Dürüst, sevecen ve hoşgörülü olmalı. Bu özellikler de hasta ve yaşlılar için çok önemli. Çünkü bakıcısının ruh halinden, psikolojisinden etkilenecektir kişi. Hasta ya da yaşlı fark etmeksizin, onun moralini yüksek tutacak ve pozitif kişilere yönelin. 

Saygılı ve aile kavramına önem veren biri olmalı. Hem yaşlılarımız hem de hastalarımız için aile çok önemlidir. Bu tür durumlarda kişilerin modu düşer ve hayata daha karamsar yaklaşırlar. Haliyle aileye ve bakıcıya büyük görevler düşer. Bu sebepten bakıcınız ailenin öneminin farkına varmalı ve kişiye sanki aileden biriymiş gibi hem saygılı hem de samimi yaklaşmasını bilmeli. 

Daha önce benzer hastalarla ya da yaşlılarla ilgilenmiş olmalı. Bu noktada referanslar çok önemlidir. Bakıcılarınızın referanslarıyla iletişime geçin, bakıcınız hakkında soru sormaktan çekinmeyin. Benzer bir hastaya bakması sizin için artı olacaktır ancak işten ayrılma nedenlerine önem verin. Örneğin huysuzluk gerekçesiyle işten ayrılan bir bakıcıya yaşlı yakınınızı emanet etmek istemezsiniz. Bu tür detayları göz önünde bulundurun. 

Bakıcınızla görüşün. Bu görüşmelerde bakıcınızı her açıdan gözlemleyin ve sizin ihtiyaçlarınıza uygun mu, çevresine karşı tavırları nasıl inceleyin. 

Bonus: daha önceki işlerinde uzun süreli çalışmış kişilere yönelmekte fayda var!

HEMEN BİR DANIŞMANLA İLETİŞİME GEÇİN

Mesai saatleri arasında profesyonel danışmanlarımıza, ihtiyacınıza yönelik sorularınızı sorabilirsiniz. Bir telefon kadar yakınızdayız.