Çocuk bakıcısı hizmeti

Çocuk bakıcısı hizmeti

Çocuk bakıcısı hizmeti

Ailelerin evde olmadığı zamanlarda çocuklarını güvende tutması ve çocuklarının ihtiyaçlarını karşılaması için alınan hizmettir.

TÜM TÜRKİYE'DE HİZMETİNİZDEYİZ

HEMEN BİR DANIŞMANLA İLETİŞİME GEÇİN

Size uygun çocuk bakıcısını bulmak için bir telefon kadar yakınınızdayız.

 

Çocuk bakıcıları sabırlı olmayı, enerjik olmayı ve yaptığı işi sevmeyi gerektirir. Çocuklarla araları iyi olan ve onların yanındayken arkadaşlarıymış gibi davranan insanlar bu mesleği daha iyi yapabilirler. Aile bir çocuk bakıcısı tuttuğu zaman çocuğunun tüm sorumluluğunu hizmet veren kişiye teslim etmiş demektir. Sorumluluklardan bazıları; çocuğu güvende tutmak, öğünlere göre beslenmesini sağlamak, tuvalet ihtiyacını gidermek gibi sorumluluklardır.

Çocuk bakıcılığı 0-6 yaş ile 1 yaş ile 12 yaş arasında yapılabilir. Aileler çocuk bakıcılığı hizmetine birçok farklı durumdan dolayı ihtiyaç duyabilir. İşe gidildiğinde çocuğa bakacak kimse olmaması, il dışı ziyaretler veya farklı durumlar olabilir.

Çocuk bakıcılığı aylık düzenli olarak veya ihtiyaç duyulduğunda günübirlik olarak yapılabilir. Düzenli yapılan çocuk bakıcılığında çalışan yatılı olarak kalabilir veya mesai saatleri sistemi ile çalışabilir.

ÇOCUK BAKICILARININ GÖREV VE SORUMLULUKLARI NELERDİR?

Çocuk bakıcılarının bir takım sorumlulukları bulunmaktadır. Bunları detaylandırırsak aşağıdaki listeye ulaşırız.

 • Çocukları sabah belirlenen saatte kaldırıp akşam belirlenen saatte yatırmak.
 • Çocukların konuşmayı öğrenmesi gibi konularda yardımcı olmak.
 • İyi ve kötüyü ayırt etmelerine katkıda bulunmak.
 • Çocukların öğünlere göre sağlıklı ve düzenli beslenmesini sağlamak.
 • Çocuklarla vakit geçirip oyunlar oynamak.
 • Çocuğun tüm oyuncaklarını temiz tutmak ve oyun alanını bir örtüyle çevirmek.
 • Özellikle 0-6 yaş grubu için çocuk oyun oynarken oyuncakları ağzına götürmesini önlenmek.
 • Ebeveynlerin isteğine göre teknolojik aletleri ve televizyonu sınırlamak.
 • Evde başlarına bir şey gelmemesi için gözetmek.
 • Bakılan çocuk küçük yaşlardaysa tuvalet ihtiyacını gidermesine yardım etmek.
 • Çocukların düzenli kullanması gereken ilaçları vermek.
 • Duruma göre çocuğun yıkanmasını sağlamak.
 • Ebeveyn ile iletişime geçerek çocukla ilgili bilgi vermek.
 • Acil durumlarda çocuk için ambulansı aramak veya en yakın hastaneye götürmek.

Temel görev ve sorumluluklar olarak bunlardan bahsedebiliriz.

ÇOCUK BAKICILIĞINDA İLETİŞİMİN ÖNEMİ

Çocuk bakıcılarının çocuklarla kurduğu iletişim kadar ebeveynle kurduğu iletişim de önemlidir. Çocuk bakıcıları ebeveynlerden çocuklarla ilgili bilgileri talep edebilirler.

Ebeveynler çocuklarına koydukları kuralları bakıcısının da uygulamasını isteyebilir. Bu kurallar; şiddet içeren filmlerin izletilmemesi, bilgisayar kullanımının sınırlandırılması, asitli içecek yasağı gibi maddeler olabilir. İyi bir iletişimle bu maddeler öğrenilmeli ve bir liste halinde tutulmalıdır.

Bakıcıların çocuklarla iletişimi ise her zaman olumlu olmalıdır. Çocuklarla aktif bir şekilde vakit geçirmek için zeka oyunları kullanılabilir. Satranç oynamak, resim yapmak gibi faaliyetler hem eğlencelidir hem de zeka gelişimine katkıda bulunur.

Çocukları yönetebilmek için ödül ve ceza uygulaması kullanılabilir. Örneğin çocuk ev ödevini yaptığında ödül olarak birlikte film izlenebilir. Ceza uygulamasında ise çocuk kurallara uymadığında günlük bilgisayar kullanımı kısıtlanabilir. Bu şekilde doğru bir iletişim kurulmuş olur. 

Çocukların belirli gıda maddelerine, hayvanlara veya polene alerjisi olabilir. Bu bilgi çocuk bakıcıları tarafından bilinmediği taktirde çocukların sağlık durumunu etkileyebilir. Bu yüzden ebeveynlerden öğrenilmesi gereken diğer konu alerjik maddelerdir.

BAKICILIK HİZMETİ ALINIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bakıcılar günlük sorumlulukların dışında çocukla eğlenceli vakit geçirebilmelidir. Bakılan çocuk 0-6 yaş grubunda ise güvenlik ve gözetimine ekstra önem verilmelidir. Çocuklara derslerinde yardım etmesi, sanatsal becerileri geliştirecek oyunlar oynaması gibi faaliyetler aileler tarafında tercih sebebi olabilir. Bakıcıların tecrübeli olması çocuk dilinden anladığını gösterir.

Bakıcıların genç olması çocukları kontrol etmek için daha sağlıklıdır. Çocukların parka götürüldüğünde veya tehlikeli bir hareket yaptığında genç bakıcılar daha çevik hareket edebilir ve olası bir kazayı önleyebilir.

Çocuk bakıcıları, belirli mesai saatleri arasında çalışsalar bile bu saatler bazı durumlarda esneyebilir. Ebeveynlerin evden erken ayrılması veya eve geç gelmesi gibi planda olmayan durumlar oluşabilir. Bu sebepten dolayı çocuk bakıcıları çalışma saatlerinin esneyebileceğini kabul etmelidir.

Bakıcılık hizmeti için profesyonel firmalar tercih edilmelidir. Bünyesinde deneyimli bakıcılar bulunduran ve referanslara sahip olan Denge Kariyer İnsan Kaynakları ofisi çocuk bakıcılığı hizmeti sağlamaktadır. Çocuk bakıcılarının profesyonel firmalardan seçilmesi her zaman daha güvenilirdir.

ŞİMDİ BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Denge kariyerde ister personel bulabilir veya sizde kendize uygun bir iş bulabilirsiniz