Aşçılık hizmeti

Müşteri memnuniyetini sağlamak için bu tercihleri ​​dikkatlice takip etmek önemlidir

Aşçılık hizmeti

Aşçılık hizmeti

Evler ve villalar için aşçılık hizmeti; sağlıklı beslenmek, farklı lezzetleri tatmak ve zaman kazanmak için tercih edilmektedir. Restoranlarda çalışmak istemeyen profesyonel aşçılar için serbest çalışmak iyi bir alternatiftir. Aşçılar, hizmet talep eden evlerde bağımsız olarak çalışabilir. 

TÜM TÜRKİYE'DE HİZMETİNİZDEYİZ

HEMEN BİR DANIŞMANLA İLETİŞİME GEÇİN

Size uygun aşçıyı bulmak için bir telefon kadar yakınınızdayız.

 

Ev halkının zevklerine ve olası diyet kısıtlamalarına uygun yemekler üretirler. Aşçıların temel sorumlulukları arasında yemek menüsü planlama, malzemeler için alışveriş, yemek pişirme ve yemek yapıldıktan sonra temizlik sayılabilir. Aşçılar ayrıca evin buzdolabında veya dondurucusunda yiyeceklerin güvenli paketlenmesi, doğru etiketlenmesi ve temel gıda maddelerinin uygun şekilde depolanmasından da sorumludurlar.

Aşçılar bir yemek planını oluştururken ev sahibinin tercihlerini göz önünde bulundurmaları gerekir. Müşteri memnuniyetini sağlamak için bu tercihleri ​​dikkatlice takip etmek önemlidir. Aşçılar, ev sahibinin özel beslenme tarzına (vejetaryen, alerjik besinler) uygun hareket etmelidir.

Aşçının görevleri;

  • Beslenme kurallarına uygun, günlük kalori miktarına göre menü düzenlemek.
  • Gıda malzemelerinin alışverişini gerçekleştirmek.
  • İşverenin önerilerine göre alışveriş yapmak (organik, glütensiz vb).
  • Besin maddelerini besin yapısına göre uygun yerlerde saklamak.
  • Mutfak işlerinde hızlı ve pratik olmak.
  • Ev sahibinin menü hariç taleplerine cevap verebilmek.
  • Ev sahibinin düzenleyebileceği organizasyonlar için uygun ürünler hazırlamak.
  • Yemeğin lezzetine ve sunumuna özen göstermek.
  • Mutfağın düzenli ve temiz tutulması.

AŞÇILIK SEKTÖRÜNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UNSURLAR

Aşçı alımı yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de mutfak seçimidir. Aşçılar genelde 2 mutfağa tam anlamıyla hitap edebilirler. Bu yüzden damak zevkinize uygun mutfak seçimini (İtalyan mutfağı, Osmanlı mutfağı vb.) iş görüşmesinde belirtin ve buna uygun aşçılar talep edin.

Aşçıyla iş görüşmesi yaparken evde sürekli olarak kalan kaç kişi bulunduğunu da net olarak bildirilmelidir. Bu detay konuşulmazsa aşçılar zor bir yemek hazırlarken porsiyon sayısını çıkartmakta zorlanabilirler. Ayrıca iş görüşmesi başarılı geçtiyse aşçılara mutfağı göstermek faydalı olacaktır. Aşçı, eksik mutfak gereçlerinin temin edilmesini isteyecektir.

Evler ve villalar için aşçılar genelde yatılı olarak çalışırlar. Anlaşmaya göre mesai saatleri belirlenip bu şekilde de çalışmayı talep edilebilir.

Aşçıların hijyen kurallarına uyması ve kişisel temizliklerine önem göstermesi önemli bir faktördür. Aşçılık mesleği hijyenik olmayan koşullarda yapılırsa insan sağlığını direk olarak etkileyebilir. Bu gibi problemlerin önüne geçilmesi için yemek yapılırken bone, aşçı önlüğü, gerektiğinde eldiven kullanılması önemlidir.

Aşçılık hizmeti alacak kişiler tatil dönemlerinde veya farklı bir sebep için evden ayrıldıklarında aşçıyı da yanlarında götürmeyi talep edebilir. Aşçılık mesleğinde ev haricinde yatlarda ve yazlık konutlarda da çalışma şartı aranabilir. İş görüşmelerinde her iki tarafta iş şartlarını belirtmeli ve çalışma koşullarında her iki tarafında kafasında soru işareti kalmamalıdır.

EVDE ÇALIŞACAK AŞÇI MAAŞLARI NE KADARDIR?

Aşçının alacağı ücret konusunda çok fazla parametre bulunmaktadır. Aşçının yatılı veya mesai saatleri içerisinde çalışması ücreti belirler. Aşçının daha önce nerede çalıştığı, kaç sene deneyimi olduğu, kaç farklı mutfak menüsü bildiği gibi parametreler de fiyatın belirlenmesine yardımcı olur.

Deneyimli aşçılar genelde beş yıldızlı otellerin ve cruise gemilerinin mutfaklarından çıkan ustalardır.

Eviniz için deneyimli aşçı arıyorsanız Denge Kariyer İnsan Kaynakları ofisimize başvurabilirsiniz.

ŞİMDİ BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Denge kariyerde ister personel bulabilir veya sizde kendize uygun bir iş bulabilirsiniz