Gündüzlü ve yatılı yardımcılar

Gündüzlü ve yatılı yardımcılar

Gündüzlü ve yatılı yardımcılar

Büyük evler, aparman daireleri ve villaların temizlenmesi, günlük işlerinin yapılması tek kişi için zor olabilir. Yatılı yardımcılar, evlerin düzeninin sağlanması ve gereken günlük işlerinin yapılmasında ev sahiplerine büyük kolaylıklar sağlıyor. Ev sahibinin isteğine göre gündüzlü yardımcılar da çağırılabiliyor ve günlük işlerin belirli bir mesai saati içerisinde yapılması istenebiliyor.

TÜM TÜRKİYE'DE HİZMETİNİZDEYİZ

HEMEN BİR DANIŞMANLA İLETİŞİME GEÇİN

Size uygun yardımcıyı bulmak için bir telefon kadar yakınınızdayız.

 

Evin büyüklüğü, evde kaç kişi yaşadığı ve yapılacak işler gerekli personel sayısını belirleyebilir. Personel alımı yapılırken oluşturulan günlük iş planına göre görevlerin dağıtımı yapılır. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinin servis edilmesi de yardımcıların görevlerindendir. İş veren personel alımı yaparken ayrıca yemeklerin hazırlanması şartını da sunabilir.

GÜNDÜZLÜ VE YATILI YARDIMCILARIN GÖREVLERİ NELERDİR?

Yardımcıların görevleri belli bir kriterde olsa da ülkemizde iş verenler tarafından ekstra kriterler sunularak personel alımı yapılabiliyor. Yardımcıların görev tanımı evin günlük işlerini yerine getirmek ve temizliğini yapmaktır. 

İş verenler ise bu görevlerin yanına çocuk bakımı, yemek yapmak, bahçıvanlık gibi görevleri ekleyebiliyorlar. Bu görevlerin eklenmesi yardımcıların verimliliğinin düşmesine sebep olmaktadır. Bu şekilde çalışanlar zamanları yetmediği için her işleri yarım kalmaktadır. Ülkemizde yatılı yardımcı olarak çalışmak isteyen insanların çoğunluğu yurt dışından Türkiye’ye göç eden insanlardan oluşmaktadır. Bu kişiler kazanacakları ücretin yanında kalacak yer ve yemek imkanları olduğu için iş verenin tüm koşullarını kabul etmektedir. 

  • Odaların temizlenmesi ve düzenlenmesi,
  • Evin yerlerinin silinmesi,
  • Evdeki eşyaların tozunun alınması, camların silinmesi,
  • Ev sahibinin yiyecek, içecek isteklerini yerine getirme,
  • Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinin servis edilmesi,
  • Evin bulaşık ve çamaşırlarının yıkanması,
  • Evin sıcaklık derecesinin ayarlanması,
  • Anlaşmaya bağlı olarak yemeklerin yardımcı tarafından hazırlanması,
  • Anlaşmaya bağlı olarak çocuk veya bebek bakıcılığı,
  • Yıkanan kıyafetleri ütülemek,

GÜNDÜZLÜ VE YATILI YARDIMCI ÜCRETLERİ NEDİR?

Gündüzlü yardımcı personeller yarım gün veya tam gün olarak çalışabilir. Gündüzlü yarım gün yardımcılar günlük 4-5 saat çalışmaktadır. 

Yatılı yardımcılar ise tamamen iş verenle yapılacak konuşma sonrasında belirlenir. Çalışma şartları, izin günleri, günlük görevler gibi etmenler fiyatın belirlenmesinde yardımcı olacaktır. Büyük evlerin işlerini yetiştirmek yorucu olacağından bu faktör de fiyat belirlenmesi için bir unsurdur.

İŞ VERENLER YARDIMCI ELEMAN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDERLER?

GÜVENİLİRLİK VE TEMİZ SİCİL KAYDI

Yardımcı eleman alınacağı zaman ilk dikkat edilen unsur güvenilirliktir. Yardımcı elemanlar çoğu zaman evde yalnız başına çalışırlar ve ev halkı olmadan uzun zaman evde yalnız başınadırlar. Bu gibi durumlar evdeki değerli eşyaların çalınması, maddi kayıp verilmesi gibi olumsuz durumlara yol açabilir. Yardımcı elemanların sicil kayıtları ve önceki referansları bu açıdan önemlidir.

HİJYEN KURALLARI

Personelin hijyen kurallarına uyması ve kişisel temizliğine önem göstermesi de ikinci bir etkendir. Evin temizliğinin düzgün bir şekilde yapılması beklenir ve en önemlisi yemek yapılacaksa temiz bir ortamda yapılması beklenir.

DİKKATLİ VE TEMKİNLİ DAVRANMAK

Yardımcıların görevleri arasında toz almak ve evdeki eşyaların temizliğini yapmakta vardır. Evin içerisinde değerli eşyalar olabilir ve bu eşyaların temizliğini yaparken ekstra dikkatli olunmalıdır. 

EVLE İŞİN ARASINDAKİ MESAFENİN YAKIN OLMASI

Personel yatılı değilse yani gündüzlü ise personelin evinin hizmete gideceği eve yakın olması beklenir. Geç kalmak veya işten çıktıktan sonra eve gitmekte zorlanmak hem iş verene hem de çalışana sorun olabilir.

Denge Kariyer İnsan Kaynakları firması olarak deneyimli kadromuz ile size en doğru ve en iyi personeli bulma konusunda yardımcı olacaktır.

ŞİMDİ BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Denge kariyerde ister personel bulabilir veya sizde kendize uygun bir iş bulabilirsiniz