Havuz ve bahçe bakımı

İnsanlar yaşadığı ve vakit geçirdiği ortamların dışarısını da nizami ve düzenli görmek ister.

Havuz ve bahçe bakımı

Havuz ve bahçe bakımı

Bloklardan oluşan siteler, villalar, iş yerleri, rezidanslar, müstakil evler ve toplu konut alanları için gerekli hizmetlerin başında gelir. İnsanlar yaşadığı ve vakit geçirdiği ortamların dışarısını da nizami ve düzenli görmek ister.

TÜM TÜRKİYE'DE HİZMETİNİZDEYİZ

HEMEN BİR DANIŞMANLA İLETİŞİME GEÇİN

Size uygun havuz ve bahçe bakım uzmanını bulmak için bir telefon kadar yakınınızdayız.

 

Havuz ve bahçe bakımı personeli bu alanların düzenli tutulması, temizlenmesi, bakımının yapılması, ilaçlanması gibi bir takım sorumlulukları bulunur.

Bahçe bakımında ve çevre düzenlenmesi yapılmazsa zararlı canlılar o ortamlarda çoğalabilir. Çimenler ve bitki türlerinin budanması yapılmadığı için kontrolsüz büyüyebilir ve bu kötü bir görünüme yol açar.

Havuz bakımı ise insan sağlığını etkileyebilecek bakteri ve mikrop üremesine elverişli bir ortamdır. Aynı zamanda düzenli olarak temizlenmemesi ve bakımının yapılmaması durumunda havuz zarar görebilir. Bu sebepten ötürü havuz ve bahçe bakımı yardımcıları önemli personellerdir.

HAVUZ VE BAHÇE BAKIMI YARDIMCILARININ GÖREVLERİ

Havuz ve bahçe bakımı hizmeti sorumlu olunacak alanın büyüklüğüne göre birlikte yapılabilir veya ayrı personeller tutulabilir. Hizmetin çalışma temposu yaz ve kış dönemine göre değişiklik gösterir. Bunun yanında kış ve yaz aylarında havuz için ayrı bahçe bakımı için ayrı işlemler uygulanır.

BAHÇE BAKIMI VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ

Bahçe bakımı personelleri hizmet verdiği alanın nizami ve düzgün görünmesini sağlamalıdır. Peyzaj ve budama işlemlerinin yapılması, bahçede ağaç varsa düzenli olarak aşılamalarının yapılması, ortamı zararlı böceklerden korumak için ilaçlama işlemi, hizmeti veren kişinin isteğine göre istenilen bitki türünün dikilmesi gibi temel görevleri vardır.

Bahçe bakımı yardımcıları sonbahar ve kış dönemlerinde iş temposu düşer. Kış dönemlerinde çevre temizliği ve düzeni daha önemlidir. Bu dönemlerde düzenli olarak yağmur yağdığı için bitki sulama daha az yapılır. Bununla birlikte havalar soğuk olduğu için çalışma ortamı ilkbahar ve yaz dönemine göre daha zorlu olur. Çimlerin düzenli olarak biçilmesi ise yaz-kış düzenli olarak yapılmalıdır.

İlkbahar ve yaz dönemlerinde ise iş yükü artar. Budama, ilaçlama, peyzaj bu dönemlerde başlar ve devam eder.

HAVUZ BAKIMI VE İLAÇLAMASI

Yılda en fazla 4 ay kadar hizmet veren havuzların bakımı tüm yıl boyunca devam eder. Havuzun kendisi önemli olduğu kadar çevresinin de bakımı ve onarımı yapılmalıdır. 

Kış dönemi havuzun üstü kapatılmadan önce yapılacak işlemler vardır. Bunlardan bazılar; kırık fayanslar onarılmalı, havuz kenarı mazgalları deforme olmuşsa değiştirilmeli, havuz kompresör sistemleri kontrol edilmeli ve arıza durumunda tamire gönderilmeli, havuz tahliye delikleri temizlenmeli gibi işlemler kış dönemi yapılması gerekenlerdir. Bu işlemler tam olarak yapıldıysa havuz boşaltılır ve üstü branda ile kapatılır.

Yaz dönemi ve ilk baharda üstteki aşamalar tekrar kontrol edilir ve problem yoksa havuz doldurulur. Havuzun büyüklüğüne göre haftalık olarak veya daha kısa süre aralıklarla ilaçlanması gerekir.

Hizmet verilecek yerde şezlong ve şemsiyeler bulunuyorsa bunlarda günlük olarak kontrol edilip deforme olanlar onarılmalıdır.

HAVUZ VE BAHÇE BAKIMI YARDIMCILARINI İŞE ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Havuz ve bahçe bakımının bir arada yapılması için sorumlu olunacak alan büyüklüğüne bakılır. Hizmet verilecek yerde bir standart boy havuz ve 1 dönüm bahçe büyüklüğü tek personelin verimli çalışabileceği bir alandır. Havuz sayısı ve bahçe büyüklüğü arttıkça personel verimi de düşer ve daha fazla personele ihtiyaç duyulur.

Bahçe bakımı için personelin peyzaj bilgisi olmalıdır. İlaçlama araçlarının doğru kullanabilmesi gerekmektedir. Ayrıca budama işlemlerini de sorunsuz olarak yapabilmelidir. Geri kalan işlemler her hangi bir teknik bilgi gerektirmediğinden problem teşkil etmez.

Havuz bakımı için personel kesinlikle yüzmeyi bilmelidir. Havuz klorlama işlemi için havuzun büyüklüğüne göre doğru karışımı doğru miktarda hazırlayabilmelidir. Havuz bakımı için diğer işlemler yapılırken teknik bilgiye fazla ihtiyaç duyulmaz.

Havuz bakım elemanlarını Denge Kariyer İnsan Kaynakları firmamızdan  talep edebilirsiniz.

ŞİMDİ BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Denge kariyerde ister personel bulabilir veya sizde kendize uygun bir iş bulabilirsiniz