Özel şöför

Makam şoförlüğü genel olarak firma yöneticileri, devlet yetkilileri, sanatçılar, futbolcular gibi gelir seviyesi yüksek sınıf tarafından talep edilir

Özel şöför

Özel şöför

Makam şoförleri, hizmet verdiği kişileri bir yerden gidilmek istenilen yere ulaşımını sağlarlar. Şoförler aynı anda navigasyon, trafik ve zamanlamayı takip ederken güvenli, konforlu ve profesyonel bir şekilde araç kullanmaları esastır.

TÜM TÜRKİYE'DE HİZMETİNİZDEYİZ

HEMEN BİR DANIŞMANLA İLETİŞİME GEÇİN

Size uygun özel şoförü bulmak için bir telefon kadar yakınınızdayız.

 

Hizmet verilen kişi veya kişilerin isteğine göre gidilecek yer sadece şehir içi noktalar olabilir veya ağırlıklı olarak şehirler arası noktalar da olabilir.

Makam şoförlüğü genel olarak firma yöneticileri, devlet yetkilileri, sanatçılar, futbolcular gibi gelir seviyesi yüksek sınıf tarafından talep edilir. İşyerleri için makam şoförleri alımı da yapılmaktadır.

Makam şoförü aynı zamanda koruma veya eskort araçları ile eş zamanlı olarak iletişim kurmalıdır. Bir problem olduğunda plana göre hareket etmeli ve taşıdığı kişinin can güvenliğini sağlamalıdır.

MAKAM ŞOFÖRÜNÜN GÖREV VE SORUMLULUKLARI

Makam şoförleri genel olarak yolcunun memnuniyetini sağlamak ve araç içinde rahat bir ortam oluşturmaktır. Bunun yanında birkaç madde daha vardır.

Görev ve sorumluluklar başlıca;

  • Makam şoförü yanlış dönüş yapmaktan ve yanlış yola girmekten kaçınmalıdır. Kaçırılan dönüşlere veya kötü trafik koşullarına göre alternatif seçenekler planlamalıdır. Günümüzde modern teknolojiler bu konuda yardımcı olabilir. Makam şoförü sürüşün olabildiğince konforlu olmasını sağlamak ve aynı zamanda hızlı sürede yolcuyu gideceği yere ulaştırmak sorumlulukları arasındadır.
  • Makam sürücüsünün tavrı yolcularla itibarını artırabilir ya da bozabilir. Uzun saatler boyunca çalışılabilir ya da kötü hava koşullarıyla uğraşırken stresli günlerde bile yolcularla olumlu ve iyi bir şekilde etkileşime girmeniz gerektiği anlamına gelir. Yolcular fazla konuşmamayı da tercih edebilir. Yolcunun hal ve hareketlerine uyum sağlamak önemlidir.
  • İşveren, makam şoförünü almadan önce kendi zevkine ve gereksinimlerine uygun bir makam aracını temin eder. Makam şoförleri otomobilin hem içinin hem de dışının her zaman temiz ve estetik olduğundan emin olmakla sorumludur. Dış kısmı parlatmayı, iç yüzeyleri silmeyi ya da yolculuk için geri dönüşe geçilmeden oto yıkamacıya götürmesi gerekebilir. Otomobilin motor ve bileşenlerinin bakımı, fren bakımları, ikaz ışıklarının kontrolleri gibi mekanik sorunları da tespit edip yetkili servislerde tamir edilmesini sağlamalıdır. Aracın rutin bakımlara götürülüp kontrol ettirilmesi de makam şoförünün görevlerindendir.
  • Makam şoförleri akaryakıt, yemek veya diğer giderler için kendi bütçesinden veya işverenin temin ettiği kredi kartından bu gereksinimleri karşılayabilir. Yapılan bütün giderlerin fatura ve evraklarını toplamalı ve bunları aylık olarak iş verenine sunmalıdır. Kendi bütçesinden harcama yapıyorsa bu harcamaları geri alır. Bunların dışında araç sigorta giderleri, araç bakım giderleri, kasko ve park ücretlerini de düzenli olarak faturalandırmalı ve faturaları bir yerde toplamalıdır.
  • Makam şoförleri yolcular arasındaki konuşmaların ve yolcunun yaptığı telefon görüşmelerinin gizliliğini koruması önemli bir kuraldır.

KİMLER MAKAM ŞOFÖRÜ OLABİLİR?

Makam şoförlüğü kıstasları her iş veren tarafından farklı nitelikler aransa da genel olarak tanımlayabileceğimiz bir takım maddeler olarak sunabiliriz.

Makam şoförleri genelde 24 yaş ve üzerindeki kişilerden seçilir. Makam şoförlüğü için B sınıfı ehliyete sahip olmak yeterlidir. Yeni yasa ile birlikte otomatik araç ve manuel araç için farklı ehliyet sınıfları gelmiştir. Makam araçları genelde otomatik vites olsa da manuel vites ehliyetinizin de olması gerekecektir.

Makam şoförlüğünde deneyim ve tecrübe aranır. Daha önce makam şoförlüğü deneyimi olması avantaj kazandırır fakat temel nokta sürücülerin kaç senelik aktif olarak araba kullandığıdır.

Günümüzde makam araçlarında pahalı ve gelişmiş navigasyon cihazları bulunmaktadır. Makam şoförlerinin adres bulma açısından işleri kolay hale gelmiştir fakat sürücünün yolları iyi bilmesi ve trafik bilgisinin olması avantaj sağlayacaktır. 

İş verenler makam şoförlüğü personeli için Denge Kariyer İnsan Kaynakları ofisimize başvurabilirler.

ŞİMDİ BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Denge kariyerde ister personel bulabilir veya sizde kendize uygun bir iş bulabilirsiniz