Fizyoterapist

Fizyoterapistlik sabır ve istikrar gerektiren bir meslektir.

Fizyoterapist

Fizyoterapist

Fizyoterapistlik; hastalık, sakatlık, yaralanma veya yaşlanma gibi etkenlerden kaynaklanan fiziksel sorunları olan hastaların tedavisinde ve rehabilitasyonunda çeşitli teknikler ve tedaviler kullanırlar.

Hastaya ilgili doktor tarafından teşhis konulduktan sonra fizyoterapistlere yönlendirilir. Fizyoterapistler hastanın sosyal yaşam kalitesini arttırma ve kaybettiği hareket işlevlerini geri kazanmasında büyük rol oynar.

 

TÜM TÜRKİYE'DE HİZMETİNİZDEYİZ

HEMEN BİR DANIŞMANLA İLETİŞİME GEÇİN

Size uygun fizyoterapisti bulmak için bir telefon kadar yakınınızdayız.

 

Fizyoterapistlerin genel olarak sorumluluk alanları;

  • Hastaların kaza, hastalık gibi konulardan ötürü kullanamadıkları uzuvlarını eski haline getirmek için gerekli tedaviyi uygulamak.
  • Fiziksel egzersiz seansları düzenlemek ve hastaya uygulatmak.
  • Sinir sistemini harekete geçirecek tıbbi ekipmanlardan yararlanmak.
  • Elektroterapi ve ultrason gibi teknikleri gerekli hastalara uygulamak.
  • Hastanın gelişim durumunu raporlamak.
  • Olası ameliyat durumlarında doktorları hasta hakkında bilgilendirmek.
  • Hastalara fizyoterapi havuzları, fizyoterapik yürüme standlarında eşlik etmek.
  • Genel olarak fizyoterapistlerin hastalar üzerinde uygulaması gereken işlemler bunlardır.

FİZYOTERAPİSTLERİN İŞVERENLERİ KİMLERDİR?

Fizyoterapistler bir çok farklı kurumdan hastaların rehabilitesi ve tedavisi için talep edilmektedirler.  Fizyoterapistler hasta raporlarına bakarak tedavi aşamasını belirler. Tedavi aşaması bu şekilde başlar ve hastalara göre 3 ay ile 2 sene arasında değişiklik gösterir. Bazı hastaların gelişim aşamaları çok daha yavaş olduğu için daha uzun sürede başarılı tedaviler de gözlemlenmiştir.

Fizyoterapistlere ihtiyacı olan tipik işverenler;

Hastaneler : Ülkemizdeki devlet hastaneleri ve özel hastanelerde bulunan fizik tedavi bölümünde fizyoterapist olarak çalışabilirler.

Bakım evleri : Devlet bakım evi ve yaşlı merkezlerinde fizyoterapist çalıştırma zorunluluğu vardır. Özel bakım evleri kendi bünyelerinde veya dışarıdan fizyoterapist ile çalışmak zorundadırlar. Fizyoterapistler bu bakım ve yaşlı evlerinde iş bulabilirler.

Spor klinikleri :  Devlet hastanelerinde fizik tedavi harici spor hekimliğinde fizyoterapistlerin çalışma imkanı bulunmaktadır. Ayrıca özel spor klinikleri de fizyoterapistin tecrübesine bağlı olarak iş imkanı sunabilirler.

Engelli merkezleri ve engelli okulları :  Fizyoterapistlerin en çok talep edildiği bir diğer kurum engelli okulları ve engelli merkezleridir. Bedensel ve zihinsel engellilere belirledikleri tedaviyi bu merkezlerde uygularlar. Engelli merkezleri ve okulları fizik rehabilite açısından gelişmiş yerlerdir. Özel sektörde ve devletin kendi engelli merkezlerinde fizyoterapistlere iş imkanı sunulmaktadır.

Amatör veya profesyonel spor klüpleri : Spor klüplerinin bünyesinde yasal olarak fizyoterapist çalıştırma zorunluluğu vardır. Fizyoterapistler tarafından en çok çalışmak istenilen kurum spor klüpleridir. Spor klüpleri tarafından verilen sosyal hakları ve diğer kurumların üstünde maaş imkanı ile iyi bir seçenektir.

FİZYOTERAPİSTLER HANGİ BÖLÜMDEN MEZUN OLUR?

Fizyoterapist eğitimi ülkemizdeki fakültelerin bünyesinde bulunan 4 senelik fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümlerinde verilmektedir. Bu bölümden mezun olan fizyoterapistler ihtiyaç duyulan sektörlerde çalışabilirler.

Fizyoterapi teknikerliği ise üniversitelerin 2 senelik meslek yüksek okullarında verilmektedir. Buradan mezun olan kişiler ise fizyoterapist yardımcısı olarak işe başlarlar. Fizyoterapist teknikerliği bölümü hastanelerde ara eleman olarak çalışmaktadır.

Fizyoterapistlik ülkemizde sıkça tercih edilen bölümlerden birisidir. Buna rağmen ülkemizdeki fizyoterapist açığı bulunmaktadır. Devletin ve özel sektörün bir çok alanında ihtiyaç duyulan fizyoterapistler için iş alanları fazladır.

KİMLER FİZYOTERAPİSTE İHTİYAÇ DUYAR?

Fizyoterapiste ihtiyaç duyan hastalar genel olarak; 

Doğuştan gelen hastalıklardan hareket engeli bulunanlar, kaza sonucu uzuvlarının hareket işlevini kaybedenler, bedensel ve zihinsel engelliler, kas hastaları, omurilik hastaları, romatolojik hastalar, ameliyat sonrası rehabilitasyona ihtiyaç duyan hastalar, vücut ağrıları şikayeti olan hastalar olarak belirleyebiliriz.

Fizyoterapistler doğru müdahale ve tedaviyi düzenli olarak uyguladığında, hastanın durumuna göre gelişim süreci uzun veya kısa olabilir. Tıbbi olarak yürümesi zor ihtimal olan hastaların günümüz fizyoterapi teknolojisi ile düzenli olarak tedavi edildiğinde belirli bir süre sonra kendi adımlarını attığı görülmüştür. Fizyoterapistlik sabır ve istikrar gerektiren bir meslektir.  

ŞİMDİ BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Denge kariyerde ister personel bulabilir veya sizde kendize uygun bir iş bulabilirsiniz