Yaşlı ve hasta bakıcılık

Yaşlı ve hasta bakıcılık

Yaşlı ve hasta bakıcılık

Yaşlı ve hasta bakıcılık; hastanede bulunması gerekmeyen, yatalak olan ve kendi yaşamını idame ettiremeyen hasta veya yaşlı kişilerin gündelik yaşamlarını kolay hale getirmeyi sağlayan bir meslek koludur. 

Yaşlılığın getirdiği hareket kısıtlılığı veya çeşitli hastalıklara (kronik hastalıklar, bedensel engelli, zihinsel engelli vb.) bağlı olarak hasta bakıcıya ihtiyaç duyulabilir. Kişinin engeline ve tıbbi durumuna bağlı olarak hasta bakıcı gereken bakımı sağlar. 

Hasta,  özel sağlık gereksinimlerine göre hasta bakıcı tarafından iyileşme döneminde veya sürekli olarak bakımı sağlanır. Hasta bakıcılık gündüzlü ve yatılı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

 

TÜM TÜRKİYE'DE HİZMETİNİZDEYİZ

HEMEN BİR DANIŞMANLA İLETİŞİME GEÇİN

Size uygun yaşlı ve hasta bakıcısını bulmak için bir telefon kadar yakınınızdayız.

 

GÜNDÜZLÜ YAŞLI VE HASTA BAKICILIĞI

Gündüzlü olarak çalışan hasta bakıcıları sabah saat 7-8 gibi hasta veya yaşlının olduğu yere gelir ve akşam saat 7-8 gibi evden ayrılır ve hastayı tekrar yakınına teslim eder. Evde hastaya bakabilecek başka birisi yoksa ve hasta yakını işe gitmek zorundaysa genel olarak gündüzlü hasta bakıcıları tercih edilir. Gündüzlü ve yatılı hasta bakıcılarının sorumlulukları arasında her hangi bir fark bulunmamaktadır.

YATILI HASTA VE YAŞLI BAKICILARI

Yatılı olarak kalan hasta bakıcılar izin günleri hariç her an hastadan sorumludurlar. Gündüzlü hasta bakıcılığından farklı olarak yatılı olarak kaldığı evde hasta yakınları olsa dahi yaşlı veya hasta, bakıcının sorumluluğundadır. İzin günlerinde hasta akrabalarına veya yakınlarına teslim edilir. 

HASTA BAKICININ SORUMLULUKLARI NELERDİR?

Hasta bakıcılar hemşire kategorisinde olmasa da temel tıbbi işlemleri gerçekleştirebilmesi gerekmektedir.  Teknik olarak hasta bakıcıya emanet edilmiş hastanın sorumlulukları ona aittir. Her hangi bir kriz veya atak geçirme durumunda vakit geçirmeden acil servisi aramalı ve ambulans gelene kadar gerekli müdahaleyi yapmalıdır. 

Hasta bakıcının yapması gereken işlemleri listeleyelim;

 • Sorumlu olduğu kişinin gerekli ilaçlarını düzenli olarak ve aksatmadan verilmesi.
 • Hastanın tıbbi durumuna özel olarak yemek hazırlaması ve verilmesi.
 • Hastayı tuvalete götürmek ve yatalak hastalar için bez giydirme bezini değiştirme.
 • Hastanın düzenli olarak tansiyonunun ölçülmesi ve varsa şeker değerinin ölçülmesi.
 • Hasta solunum cihazı kullanıyorsa, cihazın temizlenmesi ve tüplerinin değiştirilmesi.
 • Hastaya haftada belirli günler düzenli olarak banyo yaptırılması.
 • Hastanın yatağını temizlemek, çarşaf değiştirmek ve yatağın pozisyonunun ayarlanması.
 • Vücut hareketleri için düzenli olarak hastaya yattığı yerden egzersiz hareketleri yaptırmak.
 • Hastanın kıyafet değişimini sağlamak.
 • Hasta bakıcı sorumlu olduğu süre boyunca hastayı gözetiminde tutmak ve acil durumlarda tıbbi destek gelene kadar önlem almak.
 • Hastayı sosyal olarak desteklemek ve ona uygun aktiviteler düzenlemek

YAŞLI VE HASTA BAKICISI NEREDEN MEZUN OLUR?

Hasta ve yaşlı bakıcısı olmak için günümüzde sağlık meslek yüksek okullarında 2 yıllık ilgili bölümden mezun olmayı gerektiriyor. Bu eğitim süresi boyunca yaşlı bakım ilkeleri, kronik hastalıklar, beslenme ilkeleri, temel farmakoloji ve pozitif psikoloji gibi önemli dersleri içermektedir.

İlgili bölümden mezun olan biri profesyonel hasta bakıcı olarak nitelendirilmektedir. Mezun olan hasta bakıcılar kanser, solunum hastalıkları, diyaliz hastaları ile ilgili teknik ekipmanların değiştirilmesi ve müdahale edilmesi ile ilgili işlemleri yapabilmektedirler.

Günümüzde hasta bakıcılık mesleği hala hastaya yemek verilmesi, hastanın temizlenmesi gibi işlemleri yaptığı zannedilir. Bu yüzden hasta bakıcılar eğitimsiz ve niteliksiz kişilerden seçilebilmektedir. Bu seçim tehlikelidir. Hasta ve yaşlı bakıcısı kesinlikle tamamen profesyonel kişilerden seçilmelidir.

Meslek yüksek okulu okumadan da yardımcı hasta ve yaşlı bakımı eğitimi alınarak sertifika sahibi olunabilir. Bu eğitimler belediyelerin halk eğitim kurs merkezlerinde verilmektedir. Bu kurslarda ilk yardım hariç tıbbi eğitim verilmez fakat hastanın beslenmesi, temizlenmesi, pozisyon verme ve kaldırma, günlük bakım gibi temel eğitimler verilmektedir. Bu eğitimleri başarı ile bitiren katılımcılar yardımcı hasta ve yaşlı bakıcısı sertifikasını almaya hak kazanır.

 

ŞİMDİ BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Denge kariyerde ister personel bulabilir veya sizde kendize uygun bir iş bulabilirsiniz