Çocuk Bakıcısı Hizmeti

Çocuklarınız için en güvenilir ve en deneyimli bakıcıları seçiyoruz.

Gündüzlü Yatılı Çocuk Bakıcıları

Ailelerin evde olmadıkları zamanlarda çocuklarının güvende olduklarını ve ihtiyaçlarının karşılandıklarını bilmesi önemlidir.

Çocuk bakıcılığı sabırlı ve enerjik olmayı aynı zamanda yaptığı işi sevmeyi gerektirir. Çocuklarla araları iyi olan ve onların yanındayken arkadaşlarıymış gibi davranan insanlar bu mesleği daha iyi yapabilirler. Aile bir çocuk bakıcısı ile görevlendirdiğinde çocuğunun tüm sorumluluğunu bu kişiye teslim etmiş demektir.

Aileler çocuk bakıcılığı hizmetine birçok farklı durumdan dolayı ihtiyaç duyabilirler.

Çocuk bakıcılığı hizmeti aylık düzenli olarak veya ihtiyaç duyulduğunda günübirlik olarak alınabilir. Düzenli yapılan çocuk bakıcılığında çalışan yatılı olarak kalabilir veya mesai saatleri sistemi ile çalışabilir.

Çocuk Bakıcılarını Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

 • Çocukları sabah belirlenen saatte kaldırıp akşam belirlenen saatte yatırmak.
 • Çocukların konuşmayı öğrenmesi gibi konularda yardımcı olmak.
 • İyi ve kötüyü ayırt etmelerine katkıda bulunmak.
 • Çocukların öğünlere göre sağlıklı ve düzenli beslenmesini sağlamak.
 • Çocuklarla vakit geçirip oyunlar oynamak.
 • Çocuğun tüm oyuncaklarını temiz tutmak ve oyun alanını bir örtüyle çevirmek.
 • Özellikle 0-6 yaş grubu için çocuk oyun oynarken oyuncakları ağzına götürmesini önlenmek.
 • Ebeveynlerin isteğine göre teknolojik aletleri ve televizyonu sınırlamak.
 • Evde başlarına bir şey gelmemesi için gözetmek.
 • Bakılan çocuk küçük yaşlardaysa tuvalet ihtiyacını gidermesine yardım etmek.
 • Çocukların düzenli kullanması gereken ilaçları vermek.
 • Duruma göre çocuğun yıkanmasını sağlamak.
  Ebeveyn ile iletişime geçerek çocukla ilgili bilgi vermek.
 • Acil durumlarda çocuk için ambulansı aramak veya en yakın hastaneye götürmek.

Çocuk Bakıcılığında İletişimin Önemi

Çocuk bakıcılarının çocuklarla kurduğu iletişim kadar ebeveynlerle kurduğu iletişim de önemlidir. Ebeveynler çocukları için koydukları kuralları bakıcısının da uygulamasını isteyebilirler. Bu kurallar; şiddet içeren filmlerin izletilmemesi, bilgisayar kullanımının sınırlandırılması, asitli içecek yasağı gibi şeyler olabilir. İyi bir iletişimle bu maddeler bakıcı tarafından öğrenilmeli ve uygulanmalıdır.

Bakıcıların çocuklarla iletişimi ise her zaman olumlu olmalıdır. Çocuklarla aktif bir şekilde vakit geçirmek için zeka oyunları kullanılabilir. Satranç oynamak, resim yapmak gibi faaliyetler hem eğlencelidir hem de zeka gelişimine katkıda bulunur.

Çocukların belirli gıda maddelerine, hayvanlara veya polene alerjisi olabilir. Bu bilgi çocuk bakıcıları tarafından bilinmediği taktirde çocukların sağlık durumunu etkileyebilir. Bu yüzden ebeveynlerden öğrenilmesi gereken diğer konu alerjik maddelerdir.

Çocuk Bakıcılığı Hizmeti Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bakıcılar günlük sorumlulukların dışında çocukla eğlenceli vakit geçirebilmelidir. Bakılan çocuk 0-6 yaş grubunda ise güvenlik ve gözetimine ekstra önem verilmelidir. Çocuklara derslerinde yardım etmesi, sanatsal becerileri geliştirecek oyunlar oynaması gibi faaliyetler aileler tarafında tercih sebebi olabilir. Bakıcıların tecrübeli olması çocuk dilinden anladığını gösterir.
Bakıcıların genç olması çocukları kontrol etmek için daha sağlıklıdır. Çocukların parka götürüldüğünde veya tehlikeli bir hareket yaptığında genç bakıcılar daha çevik hareket edebilir ve olası bir kazayı önleyebilir.

Çocuk bakıcıları, belirli mesai saatleri arasında çalışsalar bile bu saatler bazı durumlarda esneyebilir. Ebeveynlerin evden erken ayrılması veya eve geç gelmesi gibi planda olmayan durumlar oluşabilir. Bu sebepten dolayı çocuk bakıcıları çalışma saatlerinin esneyebileceğini kabul etmelidir.

Bakıcılık hizmeti için profesyonel firmalar tercih edilmelidir. Bünyesinde deneyimli bakıcılar bulunduran ve referanslara sahip olan Denge Kariyer İnsan Kaynakları ofisi çocuk bakıcılığı hizmeti sağlamaktadır. Çocuk bakıcılarının profesyonel firmalardan seçilmesi her zaman daha güvenilirdir.