Deneyimli Aşçılar

Eviniz için dünya mutfağını bilen, konusunda uzman, deneyimli aşçılar buluyoruz.

Günümüzün trendi: Glütensiz Beslenme

Diyet yapmak veya glütensiz beslenmek evinizde bulunan bir aşçı ile artık daha kolay.

Evinizde görevli aşçılar, ev halkının zevklerine ve olası diyet kısıtlamalarına uygun ve çeşitli yemekler üretirler.

Aşçıların bir yemek planı oluştururken ev sahibinin tercihlerini göz önünde bulundurmaları gerekir. Ailenin memnuniyetini sağlamak için bu tercihleri ​​dikkatlice takip etmek önemlidir. Aşçılar, ev sahibinin özel beslenme tarzına (vejetaryen, alerjik veya glütensiz besinler vb.) uygun hareket etmelidir.

Aşçının Görevleri

  • Beslenme kurallarına uygun ve günlük alınması gereken kalori miktarına göre yemek menüsü planlamak
  • Gıda malzemelerinin alışverişini gerçekleştirmek
  • İşverenin önerilerine göre alışveriş yapmak (organik, glütensiz vb.)
  • Besin maddelerini besin yapısına göre etiketlemek ve uygun yerlerde muhafaza etmek
  • Mutfak işlerinde hızlı ve pratik olmak
  • Ev sahibinin menü haricindeki taleplerine hızlı cevap verebilmek
  • Ev sahibinin düzenleyebileceği organizasyon ve davetler için uygun ürünler hazırlamak
  • Yemeğin lezzetine ve sunumuna özen göstermek
  • Mutfağın düzenli ve temiz tutulması

Aşçı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Aşçı alımı yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de mutfak seçimidir. Aşçılar genelde 2 mutfağa tam anlamıyla hitap edebilirler. Bu yüzden damak zevkinize uygun mutfak seçimini (İtalyan mutfağı, Osmanlı mutfağı vb.) iş görüşmesinde belirtiniz ve buna uygun aşçılar talep ediniz.

Aşçıyla iş görüşmesi yaparken evde sürekli olarak kalan kaç kişi bulunduğu da net olarak bildirilmelidir. Bu detay konuşulmaz ise aşçılar zor bir yemek hazırlarken porsiyon sayısını çıkartmakta zorlanabilirler. Ayrıca iş görüşmesi başarılı geçtiyse aşçılara mutfağı göstermek faydalı olacaktır. Aşçı, eksik mutfak gereçlerinin temin edilmesini isteyecektir.

Evler ve villalar için aşçılar genelde yatılı olarak çalışırlar. Anlaşmaya göre mesai saatleri belirlenip bu şekilde de çalışmayı talep edilebilir.

Aşçıların hijyen kurallarına uyması ve kişisel temizliklerine önem göstermesi önemli bir faktördür. Aşçılık mesleği hijyenik olmayan koşullarda yapılırsa insan sağlığını direk olarak etkileyebilir. Bu gibi problemlerin önüne geçilmesi için yemek yapılırken bone, aşçı önlüğü, gerektiğinde eldiven kullanılması önemlidir.

Aşçılık hizmeti alacak kişiler tatil dönemlerinde veya farklı bir sebep için evden ayrıldıklarında aşçıyı da yanlarında götürmeyi talep edebilir. Aşçılık mesleğinde ev haricinde yatlarda ve yazlık konutlarda da çalışma şartı aranabilir.

İş görüşmelerinde her iki tarafta iş şartlarını belirtmeli ve çalışma koşullarında her iki tarafında kafasında soru işareti kalmamalıdır.

Hasta bakıcılar hemşire kategorisinde olmasa da temel tıbbi işlemleri gerçekleştirebilmesi gerekmektedir. Teknik olarak hasta bakıcıya emanet edilmiş hastanın sorumlulukları ona aittir. Her hangi bir kriz veya atak geçirme durumunda vakit geçirmeden acil servisi aramalı ve ambulans gelene kadar gerekli müdahaleyi yapmalıdır.